House Of Legends
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 A Guide on how to - Includes: Skills, Mana and Life

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Sheriff
Admin
Admin
avatar

Posts : 80
Join date : 2010-08-11
Age : 30
Location : FL

PostSubject: A Guide on how to - Includes: Skills, Mana and Life   Thu Aug 12, 2010 11:46 pm

Okay, so i was borred and i decided to explain everyone how we actually find the formulars for our calculations, this is very simple and usefull. i only spended time on posting some skills, life and mana. Some has wondered were we know this stuff from, so i decided to tell how it works

Okay first lets start out with the skills:

Meditation = (Skilllevel-1)*25+300

How did we find out about this, well lemme explain it.

1) Creat a Paladin and set level 99
2) Add 20-99 to the skillpoints remaining.
3) Now go into game, add first point in meditation and you will see that it will give you 300 mana regeneration
4) Now add one point more, and you will see that it will give you 25% mana regeneration, the regeneration is now lowered with 275%.
5) Try to add as many points into meditation as you like, you will see that it will only give you 300% at first level and additional 25% at last levels.

So here is the explanation:

Skilllevel = 600
(600-1(remove the 1 because as you see we + the 300 in the end ) * 25 + 300
600-1 = 599
599 * 25 = 14975
14975 + 300 = 15275

Let us try with warmth.

Warmth = (Skilllevel-1)*12+30

1) Creat a Sorerress and set level 99
2) add 20-99 to the skillpoints remaining.
3) Now go into game, add first point in warmth and you will see that it will give you 30 mana regeneration
4) Add one point more, and you will see that it will give you only 12% mana regeneration, the regeneration is lowered by 18.
5) Try to add as many points into warmth as you like, you will see that it will only give you 30 at first level and additional 12 at last levels.


So here is the explanation:

Skilllevel = 99
(99-1(remove 1 because as you see we got the +30 in the end) * 12 + 30
99-1 = 98
98 * 12 = 1176
1176 + 30 = 1206

This was just some easy steps, now it is getting harder smile.gif

Let us try the Holy auras

Holy Fire
(skilllevel-28)*3,5 + [36,5 min] + [38,5 max]

Do like the other steps above

Now you will see that first level that is giving is 1-3
Next level is now 1.5-3.5

Now try to add that untill you reach level 28 in holy fire
You will now see that the damage is from 36,5 to 38,5
Add one more level to it you will now see that the min damage is 40 and the max is 42

Now take 40-36,5 = 3,5
and 42-38,5 = 3,5

You will see that from level 28+ all the levels are equal to each others like from level 1 - 28.

Skilllevel = 500
500-28 = 472
472 * 3,5 = 1652
1652 + 36,5 = 1688,5 min damage
1652 +38,5 = 1690,5 max damage

Holy Freeze

You see that first level is giving us 2-3
Next level will give us 3-4
Now try to add it until it reaches level 28
You will now see that the damage is from 67-68
Add one more level and you will see that the min damage is 72 and the max damage is 73

Now take 72-67 = 5
and 73-68 = 5

This is the same as fire, the level 1-28 is equal and the 28+-99 is equal

Skilllevel = 500
500-28 = 472
472 * 5 = 2360
2360 + 67 = 2427 min damage
2360 +68 = 2428 max damage

Holy Shock

You see that first level is giving us 1-10
Next level will give us 1-16
Now try to add it until it reaches level 28
You will now see that the damage is from 1-248 ( you see that the min damage is always 1 but the max damage is changing )
Add one more level and you will see that the min damage is 1 and the max damage is 263

Now take 263-248 = 15
but leave the 1 alone because 1 is always the min damage its equal if level is 1 or 9xxxxxx it will always be 1.

This is the same as fire and cold in the max damage only, the level 1-28 is equal and the 28+-99 is equal

Skilllevel = 500
500-28 = 472
472 * 15 = 7080
1 = min damage
7080 + 248 = 7328 max damage

Total Damage, Shock
Now we want to find out how we figure out the formular for the aura when passive% is added.

So we need to figure out how much each passive gives

Holy Shock

1 min damage always when no passive%.

(Skilllevel-1) * 15 + 248

1*(passive%+100)/100 (min damage)

Example:
Passive = 3000
1*(3000+100)/100
3000+100 = 3100
3100/100 = 31
1*31 = 31

248*(passive%+100)/100 (max damage)

Example:
Passive = 3000
248*(3000+100)/100
3000+100 = 3100
3100/100 = 31
248*31 = 7688

"Note: if level of holy shock is 28"

Now let us try with a level of 3000 and passive of 50000

Okay first we need to calculate the damage from level without passives

Skilllevel = 3000
3000-28 = 2972
2972 * 15 = 44580
1 = min damage
44580 + 248 = 44828 max damage

This is the damage without passive masteries, now try with passive masteries of 50000

Lets start with the min damage
1*(50000+100)/100
50000+100=50100
50100/100=501
1*501 = 501

Now the max damage
44828*(50000+100)/100
50000+100=50100
50100/100=501
44828*501=22458828

So the damage is now 501-22458828 if player vs mob

For player vs player its
501 * 0,17 = 85,17 min damage
22458828 * 0,17 = 3818000,76 max damage
This was just an example, the max damage that can be dealt out per source is 1426063. but this aura is actually working because first time 1426063,19 the aura is dealing out 8388607(PVM Damage) then the aura wil roll and deal out -8388607 ( PVM Damage ) from 1426063 - 2852127, now again from 2852127 - 4278190 it is in the unrolled range. so the actual damage for this aura is: 965873 per active source.

Holy Freeze

(Skilllevel-1) * 5 + 67[min] + 68[max]

67*(passive%+100)/100 (min damage)

Example:
Passive = 3000
67*(3000+100)/100
3000+100 = 3100
3100/100 = 31
67*31 = 2077

68*(passive%+100)/100 (max damage)

Example:
Passive = 3000
68*(3000+100)/100
3000+100 = 3100
3100/100 = 31
68*31 = 2108

"Note: if level of Holy Freeze is 28"

Now let us try with a level of 2148 and passive of 77418

Okay first we need to calculate the damage from level without passives

Skilllevel = 2148
2148-28 = 2120
2120 * 5 = 10600
10600 + 67 =10667 min damage
10600 + 68 = 10668 max damage

This is the damage without passive masteries, now try with passive masteries of 77418

Lets start with the min damage
10667*(77418+100)/100
77418+100=77518
77518/100=775,18
10667*775,18 ~ 8268845

Now the max damage
10668*(77418+100)/100
77418+100=77518
77518/100=775,18
10668*775,18 ~ 8269620

The reason why we need to +100 and divide with 100 is because its a Percentage.

Now we need to change to player vs player so that would be

8268845 * 0,17 = 1405703,6600 min damage

8269620 * 0,17 = 1405835,4408 max damage

Okay this was calculated when 1 active source, when you add more active sources you need to multiply the damage with the amount of active sources.

Holy Fire

(Skilllevel-1)*3,5 + 36,5[min] + 38,5[max]

36,5*(passive%+100)/100 (min damage)

Example:
Passive = 3000
36,5*(3000+100)/100
3000+100 = 3100
3100/100 = 31
36,5*31 = 1131,5

38,5*(passive%+100)/100 (max damage)

Example:
Passive = 3000
38,5*(3000+100)/100
3000+100 = 3100
3100/100 = 31
38,5*31 = 1193,5

"Note: if level of Holy Fire is 28"

Now let us try with a level of 2148 and passive of 77418

Okay first we need to calculate the damage from level without passives

Skilllevel = 2148
2148-28 = 2120
2120 * 3,5 = 7420
7420 + 36,5 =7456,5min damage
7420 + 38,5 = 7458,5 max damage

This is the damage without passive masteries, now try with passive masteries of 77418

Lets start with the min damage
7456,5*(77418+100)/100
77418+100=77518
77518/100=775,18
7456,5*775,18 ~ 5780129

Now the max damage
7458,5*(77418+100)/100
77418+100=77518
77518/100=775,18
7458,5*775,18 ~ 5781680


The reason why we need to +100 and divide with 100 is because its a Percentage.

Now we need to change to player vs player so that would be

8268845 * 0,17 = 1405703,6600 min damage

8269620 * 0,17 = 1405835,4408 max damage

Okay this was calculated when 1 active source, when you add more active sources you need to multiply the damage with the amount of active sources.

Life:

What you do is actually simple, because the life that is stated in hero editor is your actual life, so if the base life is 8191 then your ingame life is 8191, if you then add 479 life then your ingame life is 8191 + 479 = 8670. now the only little hard stuff is the life%.

Here is how to calculate exact life:

8191+(479*Times)+((53*Times/100+1)*Life)

Let us just say we have added 479 40 times and 53% 40 times to the character.

Like this:
8191 + (479*40)
479 * 40 = 19160
19160 + 8191 = 27351
<- this is when life 479 only.

Total life
(53*40/100+1)*Life
53*40 = 2120
2120/100 = 21,2
21,2+1 = 22,2
22,2 * 27351 = 607192

Okay now that was without Oak Sage added.

We use Oak Sage instead of Life% because its saving us file space. First level of Oak sage is giving us 30% to life, rest levels added is giving us only 5%. Now we need to make oak sage and life together

Let us just take 620 oak sage as an example and use the life value we got from 479 life above = 27351.

So the total life would be
(Skilllevel-1)*0,05+0,3+1(we need to use 0,05, 0,3 and + with 1 because its a percentage) * Amount of life
620-1 = 619
619 * 0,05 = 30,95
30,95 + 0,3 = 31,25
31,25 + 1 = 32,25
32,25 * 27351 = 882069

620 Oak sage is only 20 times level 31, and we gain 274877 more life just by this, this is saving us huge amount of our file size smile.gif

Thorns

Okay so far, i am only about to explain how to find the stuffs we need ingame, the skill level 296 ( Barbs Aura ) can only be found in the skills.txt, you need a program to open up the skills.txt file, i use Mega Edit ( you can google mpq files viewer ) then you would also need the newest listfile.txt for 1.13.

Thorns

Okay for thorns, the first level that is giving us 250, and the rest levels is 40, so let us just use the level 600 for thorns

So the calculation for this would be:
(Skilllevel-1)*40+250
600-1 = 599
599*40 = 23960
23960 + 250 = 24210

now this is the thorns damage in Procentage, we need to find that to our smite damage so that it would deal out the damage we need

(250+(600-1)*40)*0,17/8

Multiply with 0,17 because we need to find the damage for PVP penality
Divide by 8 because blizzard made the return damage from Thorns/Barbs 8 times weaker than it would be, to make the duels more fair.

now we have the 24210*0,17 = 4115,7 = 4115,7 / 8 = 514,4625% Return damage

Calculation would look like this:

A = Damage ( 1426063 ) - Opponents
B = Energy Shield ( 95% ( 0,05 ) ) - Yours
C = Damage Reduce ( 11221 ) - Yours
D = Thorns Return % ( 514,4625% ) - Yours
E = DR% ( 50% ( 0,5 ) ) - Yours

(A * B - C)*(D/100)*0,5

(1426063 * 0,05 - 11221)*(514,4625/100)*0,5

1426063 * 0,05 = 71303
71303 - 11221 = 60082

514,4625/100 = 5,144625

60082 * 5,144625 ~ 309099

309099*0,5 = 154549 return damage out of 1426063

(154549/1426063)*100 = % ( 100% = 1426063, etc )

154549/1426063 ~ 0,108

0,108 * 100 ~ 10 ( 10% return damage out of 1426063 )

Mana:

Mana is calculated the same way as life, however the number on mana is 223 so ill just give out one fast example

Let us just use the 40 times 223 and 40 times 53%.

Like this:
8191 + (223*40)
223 * 40 = 8920
8920 + 8191 = 17111
<- this is when mana 223 only.

Total mana
(53*40/100+1)*mana
53*40 = 2120
2120/100 = 21,2
21,2+1 = 22,2
22,2 * 17111 = 379864

Set gives us additional mana of 20, so the actual mana would be: 379864+20 = 379884.

Onscreen - Offscreen Manas:

Okay, so some has wondered how we figure out our offscreen manas. First we need to find the first roll point for the chosen mana value all onscreen rollpoints is at 524288.

Let us just use the two common usen Telekinesis values:
Tk Level 31 = 16x ratio
Tk Level 30 = 8x ratio

For telekinesis 31 the offscreen rollpoints is at every 524288, the ratio is 16x. 524288 x 16 = 8388608 ( 8388607 is the max offscreen positive mana we can have so 8388608 is actually -8388608 ), now this is the offscreen rollpoint, means that the mana is now 0/524288 onscreen. But 524287 = 8388592 offscreen mana, but this is still way to low for a onscreen, this does not have a reserve.

Now this mana will start to be unrolled again from 1048576 this will give a mana of 0, 1048577, the mana is now

(1048577 - 1048576) x 16
1048577 - 1048576 = 1
1 x 16 = 16

Okay this was just the basic for telekinesis 31, now i will explain how to calculate exact offscreen mana for your chosen onscreen mana

A = Your onscreen mana
B = Rollpoint
C = Telekinesis Ratio
D = Offscreen mana

( A-B )*C = D

Let us just say that our onscreen mana is 1572863 ( max for telekinesis 31 before mana is rolled, higher values for this will be useless cause of the higher filesize we need )

A = 1572863
B = 524288 + 524288 = 1048576 (the reason why we plus 524288 is because we have rolled the mana 2 times before we use the mana 1572863)
C = 16
D = 8388592

1572863 - 1048576 = 524287
524287 x 16 = 8388592

Okay now, we try with the tk level 30 = 8 x ratio, the first rollpoint for this is 0/1048576(-8388608) offscreen, 1048575 will give a mana of 8388600 offscreen, but the onscreen is too low for this we need to go up around 3,14 million to get this to work as a high mana.

Okay this was just the basic for telekinesis 30, now i will explain how to calculate exact offscreen mana for your chosen onscreen mana

A = Your onscreen mana
B = Rollpoint
C = Telekinesis Ratio
D = Offscreen mana

( A-B )*C = D

Let us just say that our onscreen mana is 3145500

A = 3145500
B = 1048576 + 1048576 = 2097152 ( The reason why we plus 1048576 is because the first rollpoint for a tk ratio 8 is 1048576 and to get mana 3145500 we use this 2 times rolled before we come to the unrolled range )
C = 8
D = 8386784

3145500 - 2097152= 1048348
1048348 x 8 = 8386784

If you do not understand this, please private message me smile.gif

if i missed some points in my explanation, please tell me what i did wrong, i am pretty tired at the moment and i didn't really read everything through that was written.

simple as hell, for those who really wanna learn it step by step smile.gif


Regardz fRodzet

_________________


Never Retreat , Never surrender. What we do in life , Echoes in eternity
Back to top Go down
View user profile http://houseoflegends.tk
 
A Guide on how to - Includes: Skills, Mana and Life
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» [v6d] Bow Druid Guide , by vadust.
» AB Build Guide
» guthans guide
» ___A Guide to Ranging Mithril Dragons___
» Termies with different special skills

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
House Of Legends :: Diablo II Lord of Destruction :: Diablo II Hacking :: Hacked Builds & Discussion-
Jump to: